پاورپوینت الکتریسته جاری

پاورپوینت الکتریسته جاری

پاورپوینت الکتریسته جاری

فرمت فایل : پاورپوینت قابل ویرایش      تعداد اسلاید: 15

 

قسمتی از پاورپوینت :

 

 

الکترون آزاد

 اغلب الکترون های والانس به طور مداوم ولی بدون ترتیب مدارهایشان عوض می شود. یعنی هیچ الکترون والانسی مختص یک اتم نیست بلکه اتم ها الکترون والانس خود را به اشتراک می گذارند و به یکدیگر متصل می شوند. به این نوع پیوند فلزی گویند.

 

 

حرکت الکترون

برای تولید جریان الکتریکی باید حرکت الکترون های  آزاد سیم در یک جهت حرکت کنند. برای این کار باید بارهای مثبت و منفی را در دو طرف سیم قرار داد. الکترون ها از طرف منفی به طرف مثبت رانده می شوند.

 

 

جریان الکتریکی

برای این که از جریان الکتریکی برای انجام کار استفاده شود باید الکتریسته باید جاری شود. این عمل وقتی انجام می شود که الکترون های آزاد در یک جهت معین حرکت کنند. هنگامی که الکترون های آزاد سیم در سیم در یک جهت حرکت کنند گوییم جریان از سیم عبور می کند.

 

 

عبور جریان

گاهی اوقات حرکت الکترون های آزاد را جریان می نامیم. بهتر است که بگوییم حرکت الکترون های آزاد علت جریان الکتریکی است. سرعت حرکت الکترون ها خیلی کم است. (چند سانتی متر در ثانیه)

 

 

ضربان الکترونی

جریان الکتریکی در واقع ضربان انرژی الکتریکی است که یک الکترون هنگام تغییر مدارش به الکترون دیگر انتقال می دهد. چون اتم ها خیلی نردیک به هم هستند مدارهایشان روی هم قرار می گیرد بنابر این الکترونی که آزاد می شود برای منتقل شدن به مدار دیگر مسافت زیادی طی نمی کند. این سرعت ضربانی تقریبا“ با سرعت نور انجام می شود.