پاورپوینت مبانی مخابرات

پاورپوینت مبانی مخابرات

پاورپوینت مبانی مخابرات

فرمت فایل : پاورپوینت قابل ویرایش      تعداد اسلاید: 29

 

قسمتی از پاورپوینت :

 

مقدمه

رشته مخابرات یکی از رشته های مهندسی برق می باشد. اکثر سیستم های گیرنده- فرستنده از سیستم های مخابراتی بهره می گیرند. این سیستم ها شامل یک فرستنده و یک گیرنده و یک کانال مخابراتی می باشند.

 

 

در زمان های قدیم بشربرای ارتباط با یکدیگر از علائمی از قبیل دود، صدای طبل، انعکاس نور استفاده می کرده است.کاربرد این روش ها بعد مسافت را زیاد می کرده است ولی پیام به صورت محرمانه باقی نمی ماند. سر انجام در سال 1876 الکساندربل اولین سیستم  تلفن را اختراع کرد.با پیشرفت علم مخابرات سیستم های بی سیم اختراع شد و سرانجام سیستم تلفن همراه به صورت متنوع ایجاد شد. با استفاده از تلفن همراه می توان پیام متنیSMS ، پیام کوتاه صوتی VMS، پیام کوتاه چندرسانه ایMMS  فرستاد.

مخابرات نوری در حالت فعلی جای گزین سیستم های مخابراتی سیمی شده است و باعث پیشرفت زیادی در مخابرات با سیم شده است.

اجزای سیستم های مخابراتی و نحوه ارتباط رادیویی

هر سیستم مخابراتی از اجزای زیر درست شده است.

1- فرستندهTRANSMITTER

2- گیرنده RECEIVER

3- کانال CHANNEL

 

در سیستم مخابراتی ساده، فرستنده دهان انسان و گیرنده گوش انسان و کانال هوا می باشد.در زیر سیستم مخابراتی رادیویی نشان داده شده است. در این سیستم از طریق آنتن فرستنده امواج به فضا ارسال می شود و از طریق آنتن گیرنده امواج از فضا گرفته می شود. کانال مخابراتی فضای بین فرستنده و گیرنده می باشد. باید دقت کرد امواج با سرعت نور حرکت می کنند و کانال مخابراتی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار دارد.

 

 

عوامل موثردر سیستم های مخابراتی

سیگنال های مخابراتی از هنگام تولید ، ارسال و دریافت مسیرهای متفاوتی طی می کنند لذا تحت عواملی ناخواسته قرار گرفته و دست خوش تغییرات می شوند. این عوامل عبارتند:

1- تضعیف

2-اعوجاج

3- نویز

4- تداخل

Attenuation تضعیف

 سیگنال تولید شده پس از ارسال از کانال، در گیرنده ضعیف می شود.اگر این سیگنال خیلی ضعیف شود قابل بازسازی نیست.

 

 

 

NOISE نویز یا اغتشاش

نویز عبارت است سیگنال الکتریکی غیر تصادفی و تصادفی پیش بینی نشده که در داخل یا خارج سیستم تولید می شود. حرارت یک نوع نویز داخلی است. منابع انسانی ، مدارهای کلید زنی و جرقه زنی، خطوط ولتاژقوی نویز خارجی می باشند.

تداخل Interference

تداخل به معنی تاثیر گذاری ناخواسته نویز روی سیستم های مخابرات می باشد. در شکل های زیر سیگنال و نویز و تداخل نشان داده شده است.

 

محدوده فرکانسی هایی که باید به خاطر سپرد

محدوده فرکانس های زیر را باید به خاطر سپرد.

1- سیگنال DC: فرکانس آن صفر است و بیشتر به عنوان منبع تغذیه به کار می رود.

2- فرکانس ده تا یک کیلو هرتز:این فرکانس ها در مولد قدرت و نیروگاها و خطوط انتقال به کار می روند.

3- فرکانس های صوتی: این فرکانس ها در محدوده 20 هرتز تا 20کیلو هرتز می باشند. این فرکانس ها در محدوده گویش و شنوایی انسان قرار دارند.

4- امواج اولتراسونیک یا ماورای صوت: این امواج در محدوده 20 کیلو هرتز تا 2 مگاه هرتز می باشند. برای کنترل از راه دور استفاده می شود.

5- فرکانس های تصویر یا ویدئو: این فرکانس ها در محدوده 50 هرتز تا 5 مگاه هرتز قرار دارد و فرکانس های تصویر و ویدئو را تشکیل می دهد.

6- فرکانس رادیویی خیلی کمVLF :این فرکانس ها در محدوده 3کیلو هرتز تا 30کیلو هرتز می باشند. امروزه به عنوان سیگنال رادیویی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

7- فرکانس رادیویی کمLF: این فرکانس ها در محدوده 30کیلو هرتز تا 300 کیلو هرتز قرار دارند. در گیرنده های قدیمی استفاده می شده است.